Spawanie metodą MIG/MAG

Spawanie MIG MAG jest niesłychanie popularną techniką, stosowaną w niemal wszystkich branżach. Wykorzystuje się je zarówno w pracach największego kalibru, jak na przykład przy budowie statków, ale także przy drobnych naprawach. Na czym polega spawanie MIG MAG i czym różnią się oba warianty? Odpowiadamy.

Czytaj więcej

Na czym polega spawanie MIG/MAG?

Łuk elektryczny powstający pomiędzy spawanym materiałem a drutem spawalniczym wysuwającym się z uchwytu spawalniczego topi zarówno drut, jak i brzegi łączonych elementów. Tak powstaje spoina spawalnicza. Wszystko to odbywa się w osłonie gazu, który podobnie jak elektroda topliwa (drut), podawany jest przez cały czas z uchwytu. Użyty gaz jest tu detalem charakterystycznym, a jego rodzaj zależy od wariantu – MIG czy MAG.

Czym się różni spawanie MIG od MAG?

Kluczowe dla tego rozróżnienia jest to czy gaz podawany podczas spawania bierze udział w procesie tworzenia spoiny, czy nie. Wariant MIG wykorzystuje gaz obojętny, który działa jedynie osłonowo. Oznacza to, że zabezpiecza powstającą spoinę, przed wpływem powietrza atmosferycznego. Pozwala to uniknąć utleniania, które obniżyłoby jakość wykonanej spoiny. Najczęściej jest to hel lub argon.

Natomiast podczas spawania MAG używany jest gaz chemicznie aktywny. Zazwyczaj jest to dwutlenek węgla lub jego mieszaniny z gazami obojętnymi. Zastosowanie takiego gazu zmienia parametry łuku elektrycznego i pozwala w kontrolowany sposób wykorzystać proces utleniania i uzyskać jego pozytywny wpływ na jakość spoiny.

MIG czy MAG?

Wybór metody spawania jest podyktowany głównie rodzajem łączonych materiałów. Ze względu na różne właściwości metali i w konsekwencji odmienne wymagania do wykonania optymalnej spoiny, jedne wymagają gazu obojętnego a inne aktywnego. Wariant pierwszy, czyli metoda MIG ma zastosowanie przy spawaniu metali nieżelaznych, natomiast stale niskostopowe jak i wysokostopowe spawa się metodą MAG.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: