Spawanie – co to takiego?

Spawanie jest najpowszechniejszą metodą łączenia elementów metalowych. Stosowane jest w niezliczonej liczbie branż. Jest powszechnie wykorzystywane choćby w przemyśle okrętowym, budownictwie czy blacharstwie, a także przez majsterkowiczów-hobbystów. Możemy wyróżnić wiele metod spawania, ale na początek przyjrzyjmy się ich wspólnym cechom. Co to jest spawanie?

Na czym polega spawanie?

Najogólniej możemy przyjąć, że spawanie polega na łączeniu elementów na skutek stopienia ich przylegających do siebie krawędzi. Zależnie od metody, w procesie spawania może, być dodawane spoiwo. Jest to dodatkowy materiał, który stopiony wraz z brzegami spawanych detali tworzy spoinę. Niektóre sposoby spawania nie wymagają użycia spoiwa, a połączenie tworzą jedynie stopione razem brzegi łączonych materiałów. Aby proces topienia mógł zachodzić, podczas spawania metali, konieczne jest generowanie bardzo wysokich temperatur. Ich źródłem na ogół jest łuk elektryczny powstający pomiędzy elektrodą spawalniczą a spawanym materiałem.

Spoina spawalnicza

Podczas spawania wspomniana wyżej wysoka temperatura roztapia brzegi spawanych elementów i materiał dodatkowy tworząc jeziorko spawalnicze. Jeziorko spawalnicze po zastygnięciu staje się spoiną. Spoina spawalnicza, połączenie spawane, czy spaw to po prostu miejsce połączenia materiałów w wyniku spawania. W samej spoinie wyróżniamy kilka obszarów. Są to:

  • lico, czyli powierzchnia spoiny od strony nakładania spawu
  • grań, powierzchnia przeciwległa do lica
  • nadlew, wypukłość spawu wystająca ponad powierzchnię łączonych materiałów
  • strefa wpływu ciepła, czyli obszar spawanych materiałów, który ulega przemianom na skutek wysokich temperatur w czasie spawania
  • linia przetopu, linia pomiędzy spoiną a strefą wpływu ciepła

Spoiny różnią się od siebie tym jaki mają kształt i jak do siebie przylegają łączone materiały. W zależności od sposobu przygotowania krawędzi spawanych elementów wyróżnia się wiele typów spoin czołowych (np. V lub Y). Często wykorzystywane są także spoiny pachwinowe, czyli takie, w których spawane materiały są ułożone prostopadle względem siebie.

Metody spawania

Metod spawania jest wiele. W kolejnych artykułach przybliżymy te, które na co dzień wykorzystujemy w naszej pracy. Polub naszą stronę na Facebooku, aby ich nie przeoczyć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: